Venkovní výstava design+kilometry se věnuje stavbám dopravní infrastruktury. V rámci ostravského Landscape festivalu ji uspořádá kreativní studio designcité+ a bude k vidění v prostoru u nádraží Ostrava-střed, tedy symbolicky přímo před Železničním muzeem moravskoslezským.

Většinou nečekáme, že se technické stavby budou vyznačovat promyšlenou estetikou. Tato výstava ukáže, že i tady se tvůrčí přístup a designové řešení vyplatí, protože díky tomu vzniknou tvarová řešení, která nezastarávají a vnášejí do svého okolí příjemnou emoci. A když stavba svým vzhledem neobtěžuje, nenastává potřeba ji vyměnit za novou – design tak přímo slouží lepší péči o životní prostředí. 

U konkrétních realizací v Česku, na Slovensku a v Polsku budeme moci sledovat spletitý průběh navrhování od prvního nápadu po finální tvarové řešení. Studio designcité+ tyto své největší projekty navíc vnímá jako možnost ovlivňovat vzhled veřejného prostoru a tím i kvalitu života všech, kteří se v tomto prostoru pohybují.

Součástí instalace budou i protihlukové stěny noba digi, vyráběné z recyklovaných pneumatik a dekorované podle návrhů dětí z výtvarného oddělení ZUŠ J. Valčíka v Ostravě. Vybrané návrhy se už v průběhu léta objeví na skutečné protihlukové stěně v ostravském regionu. Ostravští školáci tak zakusí, jaké to je ovlivňovat podobu veřejného prostoru.

 

Vernisáž výstavy proběhne 11.6. v 18:00 a její součástí bude i vyhlášení tří vítězných dětských návrhů na grafický design protihlukové stěny.

Své spolužáky přijdou podpořit děti ze souboru Porubští trubači, které se postarají o hudební doprovod.

 

Designcité+ je myšlenkovou dílnou, ve které vznikají návrhy na produkty všech měřítek: od zahradního nábytku, sportovních potřeb a kempingových autovestaveb po dopravní terminály, kilometry protihlukových stěn nebo úpravu stanic celých železničních tratí. Spojuje je téma venkovního prostoru a především důraz na kvalitu designu, která je stejně důležitá u venkovního křesla, jako u protihlukové stěny. Vize studia designcité+ realizují firmy skupiny mmcité+ a Egoé. Projekty největších měřítek, tedy dopravní infrastruktury, uskutečňuje právě společnost mmcité+. Zde už se design pohybuje na pomezí architektury, lépe řečeno, slouží architektuře.

 

V ostravském regionu mmcité+ dosud realizovala například přestupní terminál na letišti Leoše Janáčka v Mošnově, protihlukové stěny na obchvatu Třince, nádraží Ostrava-Svinov a přestupní terminál Svinovské mosty.